«Іловайський котел» три роки по тому: підсумки розслідувань і суди

Події серпня 2014 року в районі міста Іловайськ Донецької області стали одними з найбільш запеклих епізодів протистояння на Донбасі. Бойові дії і вихід з оточення призвели до масової загибелі українських військових. Через три роки, в серпні 2017 року, Генеральна прокуратура України відзвітувала про результат розслідування подій «Іловайського котла».

Як заявляють в ГПУ, масова загибель українських військових і втрата озброєння і техніки в Іловайську безпосередньо пов’язані з вторгненням на територію Донецької області Збройних сил Російської Федерації, яке відбулося 23-24 серпня 2014 року. При цьому слідство виділяє кілька факторів, які теж вплинули на ситуацію — низький рівень боєготовності і боєздатності Збройних сил України, численні факти дезертирства і невиконання наказів військовими, а також деякі помилки керівництва АТО під час планування і проведення військових операцій.

Як повідомляють зараз в ГПУ, в третій декаді серпня 2014 року керівництво ЗС РФ організувало пряме вторгнення російських підрозділів на територію Донецької області з одночасними артилерійськими обстрілами позицій ВС України з Росії. Най масштабніше вторгнення відбулося в ніч з 23 на 24 серпня 2014 року — сили ЗС РФ складалися з дев’яти батальйонно-тактичних груп. За даними ГПУ, це було 3500 осіб особового складу, до 60 танків, до 320 БМД (БМП), до 60 гранат, до 45 мінометів, п’ять ПТРК. Тактичні знаки на техніці були зняті або замасковані, натомість — нанесені знаки українських підрозділів. За даними відомства, співвідношення сил військових України щодо ЗС РФ і представників так званих «ДНР» і «ЛНР» становило: особовий склад — 1 до 18, танки 1 до 11, бронетехніка 1 до 16, артилерія — 1 до 15, «Гради» — 1 до 24.

У той же час уздовж східного ділянки кордону України угруповання сил ЗС РФ налічувала 35 батальйонно-тактичних і ротний-тактичних груп, не менше 45 100 військовослужбовців, до 160 танків, 1360 бойових машин піхоти (БТР), 350 одиниць артилерії, 130 одиниць реактивних систем залпового вогню , 192 бойових літака, 137 вертольотів. Загроза вторгнення уздовж всієї російсько-українського кордону не дозволила ВСУ одночасно обороняти всі небезпечні ділянки через недостатню кількість сил, відзначається в звіті ГПУ.

Через вторгнення російських військових 24-25 серпня 2014 року і їх руху в бік Іловайська, українські військові, які там знаходилися — батальйони «Дніпро-1», «Миротворець», «Світязь», «Херсон», «Івано-Франківськ» , «Донбас» і сили сектора «Б» — потрапили в оточення.

Між керівництвом АТО і представниками Генерального штабу ЗС РФ почалися переговори про надання гарантії безпечних гуманітарних коридорів для виходу військових з оточення. 29 серпня президент Росії Володимир Путін звернувся до збройним формуванням на Донбасі із закликом звільнити з оточення українських військових. Заява була опублікована на офіційному сайті Кремля. Путін називав адресатів «ополченням Новоросії» та констатував, що «вони досягли успіхів в боротьбі з українськими військовими». Він також попросив бойовиків «пошкодувати солдат». Після цього звернення один з лідерів бойовиків Олександр Захарченко заявив про готовність надати гуманітарний коридор, проте висунув українським військовим ультиматум — потрібно здати всі важке озброєння.

Додатковою гарантією безпечного виходу повинні були стати троє захоплених в полон російських десантника, за якими була домовленість передати їх представникам Збройних Сил РФ після виходу з оточення. Однак, під час виходу колони українських військових були розстріляні з важкого озброєння.

За офіційними даними ГПУ, тоді загинули 366 українських військовослужбовців, 429 отримали поранення різного ступеня тяжкості, 300 — потрапили в полон. Матеріальної шкоди від втрати озброєння і техніки склав майже 300 мільйонів гривень.

На підставі зібраних доказів про підозру повідомили першому замначальника Генштабу Збройних сил РФ Миколи Богданівська. Його підозрюють в посяганні на територіальну цілісність України (ч.3 ст. 110 КК України), веденні агресивної війни (ч. 2 ст. 437 КК України) та порушення законів війни (ч.2 ст. 438 КК України). Богдановський безпосередньо здійснював командування і контроль підрозділів армії РФ при вторгненні в Україні.

Крім того, за результатами розслідування агресивної війни РФ проти України на сьогодні відкриті кримінальні провадження стосовно 89 осіб, в тому числі 43 росіянина, серед яких 20 посадових осіб, в тому числі 11 осіб з числа керівництва Збройних сил Росії — міністр оборони Сергій Шойгу, начальник Генштабу Валерій Герасимов і ще 9 генералів. Український суд дав дозвіл на їх арешт.

«До суду направлено 41 обвинувальний акт по 45 особам. Вироками українських судів 25 осіб вже засуджені, в тому числі дев’ять громадян РФ, в тому числі три військовослужбовців ЗС РФ», — відзначили в ГПУ.

За результатами слідства в період з 2016 по 2017 рік до кримінальної відповідальності за ведення агресивної війни проти України та інші військові злочини притягнуто 55 осіб, в тому числі 32 громадянина Російської Федерації. До суду направлено 32 обвинувальних акта щодо 33 осіб (з них 12 громадян РФ). Вироками судів протягом 2016 року та І півріччя 2017 року 22 людини вже засуджені (вісім з них — громадяни РФ).

Більш того, Головна військова прокуратура передала інформацію про зібрані докази скоєння військових злочинів (в тому числі вбивства українських військових в районі м Іловайськ) в офіс прокурора Міжнародного кримінального суду для вирішення питання про відкриття кримінального провадження. Також докази прокуратури надані Міністерству закордонних справ і Міністерству юстиції України для використання в Міжнародному суді ООН і Європейському суді з прав людини при розгляді позовів проти Російської Федерації.

Добавить комментарий