У Мінську затримані сотні учасників Маршу волі

Влада Мінську жорстоко розігнала акцію демократичних сил в День Волі 25 березня, на яку в столиці Білорусі зібралося до двох тисяч чоловік. Багато громадських діячів та журналістів також були затримані та побиті.

Затримання в Мінську.
Такого сценарію, який розіграла влада Білорусі по відношенню до опозиціонерів в суботу, 25 березня, не було з вечора 19 грудня 2010 року, коли після президентських виборів в центр Мінську вийшли десятки тисяч людей, які протестували проти фальсифікації підсумків голосування. Тоді із застосуванням сили було затримано близько тисячі чоловік, включаючи більшість кандидатів в президенти, багато було засуджено на тривалі терміни позбавлення волі.

З самого ранку в суботу можна було спостерігати скупчення представників правоохоронних органів в районі наміченого збору учасників опозиційної акції біля кінотеатру «Жовтень» і Академії наук. У дворах в центрі Мінська знаходилися десятки автозаків, а також три водомети і інші спецмашини, що нагадують бронетранспортери. Цього разу влада не тільки закрила станцію метро «Академія наук», а й перекрила маршрути наземного транспорту. Автобуси пропускали зупинки та вивозили людей за кілька кілометрів від місця збору учасників акції.
В результаті там не виявилося майже нікого. Люди, як ніби передчуваючи такий розвиток подій, збиралися на Майдані Якуба Колоса, недалеко від Академії наук. Вони скандували «Живе Білорусь!», «Іди!» та інші гасла. Але основною вимогою до влади було скасування декрету №3, який в Білорусі називають «антидармоїдським». Присутні і не підозрювали, що їх очікує далі.

Організатори акції заздалегідь подали заявку на її проведення в Мінський міськвиконком. Однак міська влада спочатку кілька разів призначала організаторам зустріч в столичній мерії, а потім в останній момент повідомляла їх, що зустріч переноситься. Зрештою, вона так і не відбулася, а глава міста Андрій Щорец 24 березня заявив, що будь-яка масова акція в суботу в Мінську буде вважатися незаконною. Проти масових акцій днями раніше виступив і сам глава білоруської держави.
За кілька днів до Дня Волі (99-й річниця проголошення незалежності Білоруської Народної Республіки 25 березня 1918 року) Олександр Лукашенко провів кілька нарад з представниками різних владних структур, в тому числі і силових. 24 березня на могильовському підприємстві «Арвібелагро» він, багаторазово повторившись, заявив, що не допустить українського сценарію розвитку подій на території своєї країни. «Не можу допустити, щоб в Білорусі повторився український варіант», — сказав білоруський президент.
І силовики цей варіант — у всякому разі, 25 березня, «не допустили». На площі Якуба Колоса раптом з’явилися автозаки та автобуси з бійцями ОМОНу. Сотні екіпірованих омонівців в шоломах вишикувалися в ланцюг зі щитами і кийками та з гуркотом рушили на мирних громадян, які потихеньку почали відступати в сторону входу в метро. Аж тут пролунала команда і силовики кинулися в атаку. Дужі «молодці» хапали молодь, жінок — усіх, хто потрапляв їм на очі, і жбурляли їх в автозаки. Над площею розносилися нестямні крики жінок і молодих людей, які потрапили під силовий «каток».
За тим, що відбувається з жахом спостерігали люди, які випадково опинилися в районі площі Якуба Колоса, адже там знаходяться багато магазинів і кафе. «Що вони роблять? У нас що, війна?» — схопившись за голову запитувала жінка років шістдесяти, яка вийшла з ЦУМу і побачила, що відбувається. Переповнені автозаки, тим часом, рушили в бік сумнозвісної «політичної в’язниці» на вулиці Окрестина.

Ще до початку цієї акції в Мінську, а також в інших регіонах Білорусі пройшли масові затримання активістів демократичних сил. При цьому варто нагадати, що більшість лідерів опозиції отримали адміністративні арешти набагато раніше, ще до «Маршу недармоїдів», який пройшов в Мінську 15 березня.

Силовики поклали людей обличчям в підлогу, а потім супроводжували їх в спецавтобуси. Серед затриманих виявилися голова Білоруського Гельсінського комітету Олег Гулак, а також багато журналістів, в тому числі і зарубіжних компаній — ВВС, Radio France Internationale та інших. Пізніше в той же день вони були відпущені.

По дорозі на місце збору учасників був схоплений один із заявників акції 25 березня Денис Садовський. Деякі білоруські журналісти були побиті ОМОНівцями вже пізніше в районі Жовтневої площі в центрі столиці.

У ніч на суботу в Бресті з поїзда зняли та затримали екс-кандидата в президенти Білорусі на виборах 2010 року політика і поета Володимира Некляєва. Затримання тривають по всій країні. Ймовірно, в понеділок почнуться судові процеси над опозиціонерами, громадськими активістами та журналістами.

За матеріалами Deutsche Welle

Добавить комментарий